Lekkość i bezpieczeństwo – nowa konstrukcja pod fotowoltaikę dla dachów o niskiej wytrzymałości

Odnawialne Źródła Energii

Up-Telecom

Up-Telecom

24 września, 2024

Konstrukcja pod fotowoltaikę dla dachów o niskiej wytrzymałości

Przedstawiamy nasze ostatnie dzieło!

Wykonaliśmy instalację fotowoltaiczną na dachu pokrytym niepalną powłoką firmy SOPRALENE FLAM 180 ALU COLORE BLANC. Aluminiowa folia, z białą refleksyjną powłoką zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe (klasa BroofT3) i podnosi wydajność paneli bifacjalnych.

Najpierw wykonaliśmy ekspertyzę nośności dachu

Przed rozpoczęciem projektu przeprowadziliśmy ekspertyzę nośności dachu. Dla osób niezaznajomionych z tym terminem – spieszymy z wyjaśnieniem.

Po pierwsze, ekspertyza daje informacje o maksymalnym obciążeniu, jakie dach może bezpiecznie przenieść. Jest to niezbędny krok, jeden z pierwszych, przy planowaniu montażu dodatkowych elementów, takich jak panele fotowoltaiczne czy systemy klimatyzacyjne.

Po drugie, opinia nośności pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa budynku i jego użytkowników. Identyfikując potencjalne słabe konstrukcyjne miejsca, mamy pewność, że zapobiegamy ryzyku zawalenia się dachu pod wpływem dodatkowego obciążenia.

Ekspertyza nośności dachu jest też często wymagana przy uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń budowlanych. Co więcej, firmy ubezpieczeniowe również coraz częściej wymagają takiego dokumentu od swoich klientów.

Lekka konstrukcja dla paneli fotowoltaicznych

Postawiliśmy na lekką konstrukcję SOPREMA Polska Sp. z o.o., która umożliwia integrację paneli z membraną dachową. Dzięki temu instalacja jest efektywna, estetyczna, a także minimalizuje ryzyko przecieków i uszkodzeń dachu.

System Soprasolar zaprojektowano z myślą o szybkiej i bezinwazyjnej instalacji. Montaż nie wymaga kotwienia ani wiercenia, co jest bezpieczne dla wrażliwych dachów. Konstrukcja mocowana jest metodą zgrzewania, co gwarantuje stabilność. Instalacja wytrzymuje trudne warunki pogodowe: intensywne opady, silny wiatr i śnieg. Przetestowaliśmy panele i system mocowań pod kątem wytrzymałości i trwałości. Konstrukcja mocowana jest metodą zgrzewania, co gwarantuje stabilność.

Największą zaletą systemu jest jego lekkość. Waga samej konstrukcji nie przekracza 2 kg na metr kwadratowy. W połączeniu z system fotowoltaicznym wartość obciążenia na metr kwadratowy nie przekracza 15 kg. W praktyce oznacza to, że nie ma przeszkód aby instalować ten system fotowoltaiczny na dachach o niskiej nośności konstrukcji. Jest to produkt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu Klientów, którzy dotychczas musieli zrezygnować z energii słonecznej przez niekorzystny wynik ekspertyzy dachowej.

Serce instalacji fotowoltaicznej – mikroinwertery

Sercem systemu fotowoltaicznego zawsze jest inwerter. W tym przypadku zostały zastosowane mikroinwertery. Instalacje fotowoltaiczne na mikroinwerterach posiadają kilka istotnych zalet, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa pożarowego. Przede wszystkim, zmniejszają one ryzyko pożaru poprzez lokalizację przetwarzania prądu przemiennego bezpośrednio pod każdym panelem słonecznym. Oznacza to, że wysokie napięcie prądu stałego, które jest bardziej podatne na przepięcia i może być niebezpieczne, jest ograniczone do bardzo krótkich odcinków między panelem a mikroinwerterem.

Ponadto, mikroinwertery są wyposażone w zaawansowane systemy monitorowania. Pozwala to na szybką identyfikację i reakcję na wszelkie nieprawidłowości w systemie, takie jak przegrzanie czy uszkodzenia komponentów. W przypadku wystąpienia problemu, możliwe jest natychmiastowe odłączenie danego modułu, co znacznie ogranicza ryzyko powstania pożaru.

Kolejną zaletą jest to, że systemy na mikroinwerterach pracują z niższym napięciem niż tradycyjne systemy na inwerterach stringowych. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia instalacji, na przykład podczas prac remontowych lub przez warunki atmosferyczne, ryzyko powstania iskry jest znacznie zredukowane.

Omawiana instalacja powstała na potrzeby pokrycia własnego zużycia energii. W prowadzonych realizacjach zawsze stawiamy zarówno na jakość oraz wydajność. Każdy system projektujemy indywidualnie w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać powstałą energię i zapewnić najwyższy stopień autokonsumpcji, co przekłada się na najszybszą stopę zwrotu inwestycji.

Na koniec, przedstawiamy krótki filmik z omawianej instalacji:

Jeśli jesteś zainteresowany fotowoltaiką – czy to dachową, czy na gruncie – zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania i przygotują odpowiednią ofertę. Zapewniamy profesjonalizm na każdym kroku realizacji inwestycji!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

10 + 3 =

Dane kontaktowe

Siedziba spółki

Up-Telecom Sp. z o.o.
ul. Myśliborska 53
03-185 Warszawa

Nasze oddziały

Biuro Regionalne w Warszawie

ul. Łączna 24a
03-113 Warszawa

Dział Inwestycji

ul. Odkryta 36/10
03-140 Warszawa

Biuro Regionalne w Gdańsku

ul. Synów Pułku 37
80-298 Gdańsk